*  
هرگز نگو هرگز چون محدودیت ها هم مثل ترس فقط یک توهم هستند
چیزی را که ذهن قبول کرده، بدن بدستش می‌آورد!
به شروع مسابقه فکر نکن، به پایان آن فکر کن
موفقیت در کنار ماست ، کافیه خوب ببینیمش .
 *
تعهد سازمانی

تعهد سازمانی

تعهد سازمانی یعنی نگرش کلی فرد به سازمان و یا به عبارتی مقبولیت اهداف ، ارزش ها سازمان نزد فرد و تمایل و داشتن ، تلاش برای محقق شدن این اهداف رو تعهد سازمانی میگن و وقتی این حس در فرد ایجاد بشه به سازمان وفادار و تعهد سازمانی این فرد بالا میره .

تعهد سازمانی  سه مولفه ( شناختی – عاطفی و رفتاری ) رو شامل میشه .

تعهد سازمانی با غیبت ، ترک خدمت رابطه معکوس داره و با رفتارهای شهروندی ، بهره وری ، رضایت شغلی ، عجین شدن با کار و هویت سازمانی رابطه مثبت داره .

بطور کلی وقتی فردی نسبت به سازمان و یا محیط کاریش تعهد داشته باشه رفتارهای مولد و سازنده خواهد داشت و این حس تعلق خاطر باعث تحقق اهداف سازمانی میشه .

مدل سه مولفه ای تعهد سازمانی

در این بخش ما از سه منظر به موضوع تعهد سازمانی میپردازیم :

تعهد مستمر

تعهد عاطفی

تعهد هنجاری

تعهد سازمانی

تعهد مستمر

حتما افرادی رو در اقوام و آشنایان خودتون دیدید که سالها در یک سازمان کار و بازنشسته شدند و وقتی با این افراد صحبت می کنید کاها از داشتن  شغل ناراضی هستند ولی وقتی دلیل اینکه چرا از اون سازمان رو بیرون نیومدید رو می پرسید مسائلی چون وضعیت اقتصادی  – ریسک پیدا نکردن شغل جدید و …. مطرح میکنن ، برای همین  در نسل قبلی یعنی دهه های 1350به قبل بسیار علاقه مند بودن تا باهشون قرارداد رسمی انعقاد بشه که در حال حاضر و در شرایط فعلی این نسل تمایل چندانی به این موضوع ندارند .

پس در تعهد مستمر افراد به دلیل ترس از هزینه های ترک سازمان و پیدا کردن یک شغل جدید علاقه مند بودن تا باهاشون قراداد دائمی بسته بشه و در همون شرکت پله های ترقی و رشد خودشون رو طی و تا سن بازنشستگی در همون سازمان بمونن .

یادمون باشه هر چه قدر عمر ماندگاری ما در یک سازمان طولانی بشه دل کردن از اون سازمان برای ما خیلی سخت میشه .

تعهد عاطفی

تعهد عاطفی

همانطور که از عنوان این  تعهد مشخصه یک حس و تعلق عاطفی و احساسی بین فرد و سازمان ایجاد میشه ( یعنی اینکه فرد نسبت به رسالت ، ارزش ها و اهداف ) نگرش مثبت و احساسی پیدا می کنه .

تنها در زمانی فرد از سازمان جدا میشه که ارزشها و اهداف سازمان تغییر پیدا بکنه و با ارزش ها و اهداف فرد ناسازگار باشه در این شرایط فرد سریعا از سازمان جدا خواهد شد .

 

تعهد هنجاری

نوع سوم و آخر تعهد هنجاری هستش که فرد به خاطر فشار هنجارها و اخلاقیات در سازمان ماندگار میشه . (  به عبارتی فرد در این شرایط می ترسه بعد از جدا شدن سایر همکاران در مودرش چه قضاوتی خواهند کرد .)

 

در یک تحلیل صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که بین تعهد سازمانی و ترک خدمت رابطه منفی وجود داره

چندین دهه است  که فکر محققان رو به خودش درگیر کرده و در صددند تا با ایجاد یک شرایط مناسب ترک خدمت رو در افراد کاهش دهند .

همچنین طبق این تحقیقات مشخص شد تاثیر مستقیم و قوی روی عملکرد سازمان و فرد داره و تعهد سازمانی بالا با رضایت شغلی بالا رابطه مثبتی دارد .

لذا به مدیران توصیه میشه به افزایش رضایت شغلی ، عملکرد شغلی و کاهش ترک خدمت بایستی به این مورد دقت و توجه  بکنن .

تعهد سازمانی

عواملی که در ایجاد تعهد سازمانی موثر هستند

  • استخدام افراد با سیستم متناسب با ارزش های سازمان .
  • ایجاد شرایط اجتماعی مثبت و رضایت بخش در سازمان .
  • فراهم کردن امکان رشد حرفه ای در شغل .
  • افزایش سطح اعتماد در سازمان
  • طراحی سیستم های انگیزشی موثر نسبت به رقبا .

و …

 

سخن آخر

تیم منابع انسانی و همچنین مدیریتی هر سازمانی بایستی نسبت به این موضوع و ایجاد تعهد سازمانی بالا  کمک کنند  تا تعهد بیشتر و مثبت تری در  سازمان ایجاد بشه و بدین طریق افراد  از انگیزۀ بیشتری برای همکاری با سازمان برخوردار شده و رضایت شغلی بیشتری را تجربه خواهند کرد

اگر تلاش خود را برای رشد و افزایش تعهد احساسی بکار بگیریم و  “ترس از دست دادن” و “اجبار به ماندن” را کاهش بدیم ، سازمانی با انگیزۀ و پرسنلی که عاشق  کارشان هستند ، خواهیم داشت .

 

یادمون باشه :

بیشترین علت ماندن  در هر سازمانی داشتن  انگیزه و علاقه به سازمان در بین پرسنل هست .

موفقیت در کنار ماست ، کافیه خوب ببینیمش ( جعفر ارجمند )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code